Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian njoftuan të hënën për fillimin e negociatave për heqjen e tarifave të çelikut.

Ato u prezantuan nga Uashingtoni zyrtar gjatë mandatit presidencial të Donald Trump.

Në një deklaratë të përbashkët, përfaqësuesi i Tregtisë i SHBA-së dhe Komisioni Evropian thanë se ata mbeten “të përkushtuar për t’u përfshirë shpejt në këto negociata për të gjetur zgjidhje para fundit të vitit që do të tregojë se si SHBA dhe BE mund të adresojnë problemin e tepricës qëndrueshmëria afatgjatë e industrisë sonë të çelikut dhe aluminit, raporton rrjeti televiziv amerikan CNBC.

“Qëllimi ynë i përbashkët është t’i japim fund mosmarrëveshjes së filluar përpara OBT-së,” tha një zëdhënës i Komisionit Evropian.

Qysh në qershor 2018, Shtetet e Bashkuara vendosën një tarifë prej 25 për qind për çelikun evropian dhe 10 për qind për aluminin evropian, duke përmendur shqetësime të sigurisë kombëtare.

BE menjëherë e kundërshtoi masën dhe pas disa përpjekjeve të dështuara për të arritur një marrëveshje me administratën Trump, vendosi ta çonte çështjen në Organizatën Botërore të Tregtisë dhe të fuste kundërmasa për eksportet amerikane me vlerë 6.4 miliardë euro.

Produktet në “listën e zezë” të BE janë uiski amerikan, gjalpi i kikirikut dhe lëngu i portokallit.

Le t’ju kujtojmë, ky është vetëm një nga vendimet e marra gjatë mandatit të Trump, i cili është në rrugën e heqjes, pasi kohët e fundit, presidenti i SHBA Joe Biden shfuqizoi të gjitha vendimet e marra nga paraardhësi i tij në Shtëpinë e Bardhë. 

Artikulli paraprakAdoleshentët që kalojnë më shumë se 9 orë në rrjetet sociale rrezikohen nga depresioni
Artikulli tjetërPunëtorët e kafenesë gjejnë një piton të madh në tualet