Pjesa e parë e derbit anglez mes Manchester United dhe Arsenalit ka përfunduar me barazim, 1-1.

Golin e parë e ka shënuar mbrojtësi shqiptar i Arsenalit Shkodran Mustafi. Liverpuli nuk ka arritur të shënojë në pjesën e parë ndaj Burnleyt. Kurse dy gola janë shënuar në takimet Everton – Newcastle United.Këto janë rezultatet e pjesës së parë të katër takimeve në premierligë.

Rezultatet:Burnley 0-0 Liverpool,Everton 1-1 Newcastle United,Fulham 1-0 Leicester City,Ëolverhampton Wanderers 0-1 Chelsea FC,Manchester United 1-1 Arsenal,Tottenham Hotspur 1-0 Southampton.