Shtatëmbëdhjetëvjeçari shqiptar Klaivert Dervishi ishte pjesë e duetit që i fitoi zemren spektatoreve ne DreamHack të Valencias, duke fituar konkursin e lojrave Fortnite, i cili i dha ekipit fituese 5.000 euro.

Në atë që duket si një hobi për disa, Dervishi ka gjetur një pasion të cilin ai ëndërron ta kthejë në profesion.

Duke thyer rekordin e tij të tretë botëror më 28 qershor në kategorinë solo vs. duo ( i vetëm përballë dy personave) ai arriti 31 “eliminime”.

Dervishi thotë se po mendon të fillojë një ditë lojën e vet, ose të bëhet kreu i eSports – një formë e konkurrencës duke përdorur video lojërat.

Prillin e kaluar, Dervishi, i cili përdor emrin Teeqzy në platformat e tij të lojrave online, vendosi një rekord botëror absolut prej 43 “të vrarësh” në kategorinë solo vs skuadër ( i vetëm përballë një skuadre) – kjy mbetet numri më i madh i të “vrarëve” që një lojtar ka arritur në një betejë Fortnite Royale, në të gjitha platformat dhe format e lojës.

“Emri im online Teeqzy nuk ka ndonjë rëndësi të veçantë,” tha Dervishi për gazetën “Tirana Times”.

“Unë thjesht klikova rastësisht në tastierë dhe doli emri Teeqzy”, vijon ai.

I ndjekur nga rreth 126.400 abonentë në kanalin e tij në YouTube, Dervishi ndryshon nga lojtarë të tjerë në aspektin e performancës së tij – ndërkohë që është e zakonshme që lojtarët e Fortnite të nën-performojnë gjatë sesioneve të lojrave të drejtpërdrejta në Youtube, ai arriti rekordin e tij 43 gjatë një sesioni të lojrave të drejtpërdrejta , një kohë që luante edhe rolin e moderatorit.

Tani, adoleshentit shqiptar, i cili jeton në Belgjikë, i janë ofruar vende pune dhe paga të konsiderueshme nga disa nga kompanitë më të mira të lojrave në botë.

“Unë luaj shumë orë çdo ditë, në mënyrë që të stërviten. Unë nuk e ndiej si kalon koha, sepse luaj me pasion dhe kur nuk më pëlqen, thjesht ndalem dhe kaloj kohën me gjëra të tjera. Prindërit e mi ishin të shqetësuar në fillim, pasi ata kryesisht mendonin për studimet e mia, por unë u tregova se mund t’i kushtoheshin kohë lojrave sa më shumë studime, dhe kështu fitova besimin e tyre “, thotë Dervishi.

Fjalët e tij nuk janë vetëm fjalë, dhe rezultatet e tij janë provë e kësaj – Dervishi mbaroi shkollën e mesme me rezultate të larta, ndërkohë që 17 vjeç ka të ardhurat e tij.

“Të jesh i pavarur financiarisht 17 vjeç është fantastike. Unë jam i vetëdijshëm se unë jam shumë me fat, por megjithatë unë jam duke u përpjekur të qëndroj me këmbë në tokë, të jem i kujdesshëm, me paratë. Unë nuk shpenzoj për shumë gjëra, përveç ndoshta për mjetet apo pajisjet që janë të nevojshme në lojë. Unë gjithashtu po përpiqem të kursej që të jem në gjendje të financoj projektet e mia të ardhshme “.

Pjekuria e tij dhe niveli i besimit kur bëhet fjalë për lojën në kompjuter dhe të ardhmen e tij kanë arritur të fitojnë gjithashtu besimin dhe mbështetjen e prindërve të tij.

“Para së gjithash, luaj për pasion, jo para apo popullaritet. Unë jam i njëjti njeri që isha kur fillova lojën i dhe mbi të gjitha sigurisht unë jam shqiptar, para se të jem belg “, thotë Dervishi, për atë që ndoshta është pyetja më e shpeshtë që vjen nga fansat dhe media shqiptare.

“Kam mbajtur kontakte me vendin tim, Shqipërinë, përpiqem të vizitoj sa më shpesh që të jetë e mundur, kur kam kohë. Unë përpiqem që të shfrytëzoj sa më mirë kohën të shoh familjen time dhe të liroj atje … familja vjen përpara çdo gjëje tjetër “, përfundon ai.

Teeqzy dhe Verrmax ishin dueti që i dha ekipit të Milleniumit Kupën e Botës në lojërat në internet në DreamHack të Valencias – një ngjarje sportive që gjithnjë e më shumë po fiton vëmendje edhe në Shqipëri, për shkak të popullaritetit të saj, por edhe për shkak të hulumtimeve të fundit që tregojnë lidhje midis aftësive të lojës dhe inteligjencës, duke hequr kështu stigmën e lidhur me shpenzimin e shumë orëve para kompjuterit./TEMA/

Artikulli paraprakNetanyahu: Do të vazhdojmë të sulmojmë caqet e Iranit në Siri
Artikulli tjetërKE: Doganat e Kosovës kanë efekt negativ ndaj tregtisë rajonale