Sot bëhen 24 vjet të ndarjes nga jeta të plakut të urtë Anton Çeta. Anton Çeta mbahet mend për urtësinë e tij që kishte, për punë e madhe që ka bërë në mbledhjen e folklorit shqiptar.

Por veprimtaria e tij më e madhe, është në Lëvizjen e pajtimit të gjaqeve. Kjo lëvizje u zhvillua në fillim të viteve të 90-ta dhe arriti për një kohë të shkurtër të shuante pjesën më të madhe të hasmërive mes shqiptarëve në Kosovë dhe trevat tjera shqiptare.

Kjo Lëvizje e udhëhequr nga plaku i urtë, u përkrah nga studentët dhe intelektualët e kohës./KosovaPress

Artikulli paraprakGomat e dimrit të obliguara nga kjo datë, pasojnë gjobat nëse s’i vendosni
Artikulli tjetërAhmeti realizoi takim me kryesinë e re të degës së BDI në Gostivar