Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, sot në Ambasadën Amerikane në Shkup ka takuar z. Metju Pallmer, zv. Ndihmës sekretar i shtetit amerikan, z. Daniel Konstelancik, drejtor për Ballkanin në Departmentin e Shtetit dhe ambasadoren e SHBA në Maqedoninë e veriut, zonjën Kejt Burns.

Z. Ahmeti dhe autoritetet amerikane këmbyen mendime mbi zhvillimet politike në Maqedoninë e veriut, anëtarësimin në NATO si dhe zgjedhjet e parakohshme.

Z. Ahmeti theksoi që BDI është garantues i Marrëveshjes së Prespës, asaj të Ohrit dhe marrëveshjes për fqinjësi të mirë me Bulgarinë nga çka nuk ka kthim pas në asnjë rrethanë.

Lideri i BDIsë Ahmeti faleminderoi autoritetet amerikane për ndihmesën e madhe në përpjekjet tona për të marrë datë për fillim të negociatave me Bashkimin Evropian, por akoma më shumë për ecurinë e shkëlqyer të anëtarësimit tonë në NATO në muajt vijues.

SHBA mbështesin tërësisht përpjekjet euroatlantike të Maqedonisë së veriut dhe reformat në vend, në veçanti në sundimin e ligjit.

Në takim u diskutua edhe për reformat e theksuara në kuadër të Bashkimit Demokratik për Integrim si dhe rreth zgjedhjeve të parakohëshme parlamentare.

Artikulli paraprakSkandal në Ambasadën turke Ivanov prezantohet si president, Xhaferi në shenjë revolte largohet nga eventi
Artikulli tjetërMbahet mbledhja konsultative e kryesisë së re të degës së BDI-së në Gostivar