Ambasadori gjerman në Kosovë, Christian Heldt ka përshëndetur zgjedhjen e Peter Beyer raportues për Kosovën në Këshillin e Ministrave.

Heldt përmes profilit të tij zyrtar në rrjetin social Twitter ka shkruar se zgjedhje e Beyer është lajm i shkëlqyeshëm.

“Kjo është me të vërtetë lajm i shkëlqyeshëm. Përgëzimet dhe urimet më të mira për Peter Beyer për këtë detyrë të rëndësishme. Ai e njeh Kosovën dhe rajonin mirë. Gjithë të mirat”, ka shkruar ambasadori Heldt.

Deputeti gjerman i partisë së kancelares Angela Merkel, Peter Beyer, sot është zgjedhur raportues për Kosovën në Këshillin e Evropës, duke mposhtur kështu në këtë garë ish-spiunin rus, Aleksander Kondatrijev.

Zgjedhjen e tij në këtë post e kanë përshëndetur edhe nga vetë Këshilli i Evropës. /Lajmi.net/

Ambassador Christian Heldt

@GermanAmbKOS

That is really excellent news! Congrats and very best wishes to @Peter_Beyer in this important function. He knows and the region well. Alles Gute! https://twitter.com/PACE_News/status/1194969291076100097 

PACE

@PACE_News

Congratulations to @Peter_Beyer from Germany, who has just been appointed by the @PACE_Political Affairs Committee as its rapporteur for the situation in #Kosovo *

View image on Twitter
See Ambassador Christian Heldt’s other Tweets