Pas zbardhjes së dilemës nëse do të ketë vonesa në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të planifikuara për prill, karvanët e partisë vazhdojnë të lundrojnë vendin sot.

Analisti Petar Arsovksi për “Kanal5” tha se nëse zgjedhjet e caktuara parlamentare anulohen për shkaqe objektive për anëtarësimi në NATO, atëherë do të ketë ndikim minimal tek votuesit, nëse anulohen për shkak të ndonjë manovre politike atëherë do të ketë apati tek votuesit.

Arsovki shtoi se të gjitha zhvillimet aktuale në vend do të ndikojnë në trupin votues, por tani, tha ai, mund të ketë ndikim të daljes së ulët në zgjedhje.

Arsovski gjithashtu tha se cinizmi i votuesve nuk është për shkak të modelit zgjedhor, por për shkak të perfomancave të partive politike. Mirëpo modeli aktual zgjedhorë, shtoi ai, nuk është më i miri.

Artikulli paraprakSenatorja franceze, Elen Konve-Mure sot dhe nesër në Shkup
Artikulli tjetërKomunikacioni në Maqedoni, nuk ka ndalesa në kalimet kufitare