Presidenti i Ekuadorit, Lenini Moreno ka zbuluar detaje të reja për veprimet e Julian Assange brenda Ambasadës së Ekuadorit në Londër.
Julian Assange e përdori ambasadën Ekuadoriane në Londër si një “qendër për spiunim”, tha kreu i vendit.

Lenini Moreno tha gjithashtu se asnjë komb tjetër nuk kishte ndikuar në vendimin për të revokuar azilin themelues të WikiLeaks, të cilin ai tha pas shkeljeve të Assange.

Duke folur për Guardian, Presidenti Moreno pretendoi se qeveria e vjetër e Ekuadorit siguroi lehtësira brenda ambasadës “për të ndërhyrë” me shtetet e tjera, transmeton lajmi.net.

Avokati i Assange kishte akuzuar më parë Ekuadorin për “pretendime të egra”.

Presidenti Moreno, i cili erdhi në pushtet në vitin 2017, tha për vendimin për t’i dhënë fund qëndrimit shtatëvjeçar të Assange në ambasadë: “Çdo përpjekje për të destabilizuar është një veprim i dënueshëm për Ekuadorin, sepse ne jemi një komb sovran dhe i respektueshëm për politikën e secilit vend. ”

Ai shtoi: “Ne nuk mund ta lejojmë shtëpinë tonë, shtëpinë që hapi dyert e saj, të bëhet një qendër për spiunazh”

Artikulli paraprakVazhdon përplasja mes Motrave Mustafa dhe Shyhrete Behlulit
Artikulli tjetërMukadeze Hajdari e BDI: Forumi i gruas është moshatar me subjektin amë BDI-në