Kandidati për kreun e konservatorëve, ish-ministri i Jashtëm britanik, Boris Johnson, rezultoi fitues në raundin e parë, që e kaluan vetëm katër kandidatë nga 10, për pasuesin e Theresa May.

Johnson, sipas Presidencës së Komitetit 1922, mori 114 vota, i ndjekur nga Jeremy Hunt  me 43, Michael Gove, Dominic Raab, Sajid Javid, Matt Hancock dhe Rory Stewart.

Më pak se 5% të votave morën kandidatët Andrea Leadsom, Esther McVey dhe Mark Harper.