Manchester City e ka siguruar pjesëmarrjen ne gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve duke triumfuar ndaj Borussia Dortmundit me rezultat të përgjithshëm prej 4-2.

Citizens e fituan me rezultat 2-1 sfidën e parë çerekfinale të zhvilluar në Etihad Stadium, pas fitores edhe në Signal Iduna Park (2-1) vazhduan në fazën tjetër të garës më të madhe evropiane për klube.

Skuadra gjermane e shënoi golin e parë në minutën e 15-të. Një top i kthyer arriti në këmbët e Jude Bellingham jashtë zonës, ai nuk mendoi gjatë dhe dërgoi një goditje drejt këndit të portës, të cilën nuk arriti që ta nxirrte jashtë portieri Ederson.