Për lirimin e Alvin Berishës nga kampi Sirian, Al-Hol ka reaguar edhe kryeministri italian, Giuseppe Conte.
Rimarrja e Alvinit, për Conten është nga ato lajme që të mbushin zemrën, ndërsa ka falenderuar për bashkëpunimin autoritetet italiane dhe ato shqiptare.

“Kthimi i Alvinit në shtëpi është një nga ato lajme që të mbush zemrën. Fëmija shqiptar, për vite me rradhë ishte në një kamp refugjatësh në Siri. Në orët e ardhshme më në fund mund të rimarret nga babai i tij, i cili po e pret atë në Itali. Shpreh falënderimet e mia të përzemërta për të gjithë autoritetet italiane dhe shqiptare, për organizatat humanitare, për ata që kanë bashkëpunuar për këtë operacion kompleks, në një teatër aq të vështirë sa ai sirian”, thotë Conte.

Kryeministri italian falënderon edhe mediat që hodhën dritë mbi historinë e Alvinit, teksa thekson se pas publikimit të ngjarjes ka informuar në mënyrë konstante edhe kryeministrin shqiptar, Edi Rama.

“Falë mediave që kanë kthyer në qendër të vëmendjes historinë e Alvinit të vogël “Qeveria italiane ka bërë gjithçka që është e mundur për lirimin e tij. Unë personalisht kam ndjekur evolucionin e informimit vazhdimisht dhe në kontakt me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Një sukses i jashtëzakonshëm jo vetëm i diplomacisë por mbi të gjitha i bashkëpunimit ndërkombëtar. Faleminderit për rolin e çmuar të luajtur nga Kryqi i Kuq dhe Gjysmëhëna e Kuqe italiane dhe ndërhyrja vendimtare e policisë speciale dhe departamenteve të Karaibeve eigners.”

Në përfundim të deklaratës së tij, Conte thekson se më e keqja për Alvinin kaloi dhe tashmë ai do të jetë në gjendje t’i kthehet jetës normale, larg zhurmave dhe bombave.
“Më e keqja për Alvinin tani kaloi, në pak orë ai do të jetë i lirë. I lirë në gjendje të jetojë fëmijërinë e tij, të luajë përsëri, të imagjinojë dhe të ndërtojë të ardhmen e tij. Pa kufizime dhe larg bombave, luftërave dhe fanatizmit”, përfundon Conte.

Kujtojmë se, Alvini u largua bashkë me nënën e tij në Siri vitin 2014, kur ishte ende në moshën 6 vjeçare. Nëna e tij Valbona Berisha, e lindur në Durrës në vitin 1982 emigroi në Itali, ku dhe ra pre e propagandës fetare radikale islamike.
Ajo humbi jetën nga një bombardim kundër militantëve të Shtetit Islamik në Siri, ngjarje gjatë të cilës u plagos rëndë edhe Alvini, tanimë 11 vjeç.