Kreu i opozitës britanike Jeremy Corbyn tha të enjten kryeministri Theresa May duhet të ndryshojë strategjinë e saj dhe të kërkojë një aleancë të ngushtë me Bashkimin Evropian pas Brexit për të shmangur perspektivën e rrezikshme të një ndarjeje pa marrëveshje.

Duke folur në Bruksel pas takimit me kryenegociatorin e BE-së për Brexit, Michel Barnier, kreu i Partisë Laburiste u tha gazetarëve: Rreziku i një dalje nga BE-ja për Britaninë është një gjë shumë e pranishme”.

“Ne kemi paraqitur atë që ne besojmë se do të jetë një proces i besueshëm që do të ishte të negociojë një bashkim doganor me BE-në dhe shtrirjen për të siguruar qasjen në treg”, tha Corbyn.

Diplomatët thanë se negociatorët po lëviznin drejt një deklarate të veçantë ligjore, në të cilën BE do të theksonte përsëri natyrën e përkohshme të politikës së sigurimit të “backstop”-it për kufirin irlandez, pika e fërkimit në bisedime.

“Problemi është se kryeministrja po këmbëngul në marrëveshjen e saj, e cila tashmë është mposhtur shumë në parlament dhe duke vazhduar me orën duke u përpjekur ta mbajë kërcënimin për mosmarrëveshje në tryezë”, tha Corbyn.
Ai tha se do të përsëriste përpjekjet e mëparshme për të kërkuar miratimin parlamentar për një kurs veprimi që mbajti gjallë të gjitha opsionet – duke përfshirë një referendum të dytë për largimin nga BE.