Presidenti Ilir Meta dekretoi sot si datë zgjedhjesh lokale 13 Tetorin, por Lulzim Basha tha se kishte një kusht të panegociueshëm për të marrë pjesë. “Sot Meta dekretoi një datë të re për zgjedhjet, dua të ndaj me ju atë që i bëra të ditur Metës.

PD dhe opozita nuk merr pjesë në asnjë proces zgjedhjesh, apo diskutim për zgjidhje politike apo reforma pa dalë para drejtësisë të gjithë ata që janë përfshirë në vjedhjen e zgjedhjeve në bashkëpunim me krimin, është kusht i panegociueshëm. Edi Rama do të largohet, nuk do të qëndrojë më në pushtet” tha ai.