Kërkimi intensiv, privat e shtetëror ka patur sukses: autoritetet angleze kanë gjetur mjetin në të cilin ishte ngjitur në bord Emiliano Sala për të udhëtuar nga Nantes në Cardiff e që u zhduk në 21 janar.

Sipas informacioneve të para, trupi i avionit është gjetur në kanalin e La Manshit edhe ose nuk ka të dhëna rreth trupit të futbollistit dhe pilotit. Autoritetet kanë njoftuar familjen e futbollistit argjentinas.

Të mërkurën e kaluar struktura investigative e Departamentit të Trasportit britanik kishte njoftuar gjetjen e disa mbetjeve të avionit në një plazh francez në afërsi të Surainville, pa specifikuar nëse i përkisnin Piper PA-46 Malibu me të cilin udhëtonte Sala.