Sot është dita vendimtare për Marrëveshjen e Prespës, gjegjësisht ndryshimet kushtetuese që kanë të bëjnë me emrin e ri Republika e Maqedonisë së Veriut.

Në rast se nuk do të arrihen 80 vota të deputetëve për hapjen e kushtetutës për të realizuar ndryshimet e kushtetutës, atëherë vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme, dhe se me këtë Marrëveshja e Prespës do të mbetet pezull.

Në ora 11 do të fillojë seanca parlamentare për nevojën e ndryshimeve kushtetuese, derisa komisioni parlamentar kushtetues i dha dritë jeshile propozimeve të këtilla të dorëzuara nga Qeveria.
LSDM i ka bërë thirrje të gjithë deputetëve të përkrahin ndryshimet me qëllim të zhbllokimit të integrimeve euroatlantike. Porosi të ngjajshme kanë bërë edhe nga partitë e tjera të maxhorancës, gjegjësisht BDI, e cila është optimiste se do të sigurohen numrat e nevojshëm.

Por nga VMRO-DPMNE kanë theksuar se nesër në takimin bashkërendues do të vendosin se si do të veprojnë në seancën parlamentare. Nëse arrihet dy të tretat për hapjen e kushtetutës, atëherë do të fillojë procedura për ndryshimet kushtetuese, me ç’rast në fazën e tretë finale pas disa muajve pritet miratimi i marrëveshjes, gjegjësisht kjo planifikohet të ndodhë në fund të dhjetorit apo fillim të janarit. Megjithatë siç mësohet VMRO-DPMNE nuk do të përkrahë marrëveshjen dhe kjo nënkupton që vendi të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare.

Artikulli paraprakSpiunazhi amerikan dhe prapaskenat diplomatike demaskojnë ndërhyrjen ruse në Maqedoni
Artikulli tjetërZyrtari i Sofjes në Shkup kërkon që deputetëve të VMRO-DPMNE-së ti merren pasaportat bullgare