Një zonë malore në Slloveni është përfshirë nga bora.

Kredarica është një majë malore në Alpet Juliane dhe ndodhet në 2.541 metra mbi nivelin e detit

Megjithëse kulmi më i lartë i Triglav është shumë afër, bora që ra në Kredarica këtë mëngjes nuk është aq e zakonshme në fund të qershorit.

Sipas të dhënave nga Instituti Hidro-Meteorologjik (ARSO), temperatura aktuale në Kredarica është 1 gradë celsius, dhe bora vazhdon të bjerë herë pas here.

Artikulli paraprakMarrëveshja finale synohet të mbërrihet brenda 6-8 muajsh
Artikulli tjetërDiçka e tmerrshme po ndodh nën akullnaja, shokohen shkencëtarët