Ata prej jush që kanë Gjermaninë në listën e tyre të udhëtimit ndoshta ëndërrojnë për kështjellat e këndshme, pikëpamjet alpine, natën e egër të Berlinit dhe Oktoberfestin.
Këtu janë disa fshatra magjike në Gjermani që ju duhet të vizitoni të paktën një herë.

Ramsau
Ramsau, një fshat me një popullsi prej vetëm 1.800 banorësh, josh njerëzit në Alpet gjermane me horizonte të mahnitshme: në mesin e kënaqësive këtu është lumi i pastër që kalon kishën me qepë, kështjellat e qetë Königssee dhe Hintersee dhe Watzmann madhështor masiv në sfond. Me borë, gjithë rajoni transformohet në një vendpushim dimëror përpara se livadhet e mëdha të bëhen fusha lulesh në pranverë dhe verë.

Rothenburg ob der Tauber
Qyteti i vjetër i Rothenburgut është një rrjet i rrugëve me gjemba të përdredhur, të cilat janë të lidhura me dysheme me gjysmë drurë të pastër, të cilat shkëlqejnë në të gjitha ngjyrat dhe të cilat rregullisht e bëjnë listën e qyteteve më të bukura të Gjermanisë. Atmosfera përrallore nuk tërheq vetëm turmën në muajt e verës dhe gjatë periudhës së Krishtlindjeve, por gjithashtu hedh një magji në filmat e Harry Potter dhe të Shenjtorëve të Vdekur Pjesa 1 dhe 2.

Ahrenshoop
Fshati i vogël prej vetëm 637 vetash zë një vend në gadishullin e ngushtë rreth një orë në veri të Rostockit dhe është baza e përkryer për një fundjavë relaksuese të shëtitjeve të dunave, vëzhgimit të zogjve, çiklizmit dhe eksplorimit të peizazhit të gjithanshëm të zonës së lagunës Park.

Schiltach
Qyteti i tij historik i vjetër përbëhet nga shtëpi gjysmë drurë mesjetare që kanë fituar qytetin një vend përgjatë rrugës së njohur Timber-Frame që feston qytetin më piktoresk të vendit.

Miltenberg
Një orë larg nga Frankfurt dhe Würzburg, Miltenberg qëndron në lumin Main – dikur një vend me rëndësi strategjike, i cili i tërhoqi romakët në lokacion që në fillim të vitit 155 pas Krishtit. Sot vetëm rrënojat e lashta dëshmojnë për vendbanimin e hershëm, i cili më pas u zhvillua rreth kështjellës së 1200-të të Miltenburgut. Qyteti vetë zbukurohet me shtëpi gjysmë drurë, një shesh tregu historik dhe pamje piktoreske të lumit Main.

Meersburg
Liqeni Constance është rrethuar nga disa fshatra dhe qytete mahnitëse gjermane, zvicerane dhe austriake, por Meersburg i vogël është veçanërisht simpatik. Pamjet e liqenit dhe panorama alpine mënjanë, duke përhumbur rreth qytetit të vjetër këtu ka disa pamje të përsosur. Pjesa më e madhe e stilit të përrallave i detyrohet rrugicave përdredhur, shtëpive të drurit dhe kështjellës së shekullit të 7-të, Alte Burg, e cila kullon në një kodër në kufijtë e qytetit.

Quedlinburg
Malet e Harzit renditen mes peizazheve më të bukura gjermane, pa asnjë dyshim për këtë. Përveç rrjetit të madh të shtigjeve për hiking dhe shtigjeve të çiklizmit,formacionet e çuditshme të shkëmbinjve dhe zonat pyjore, rajoni është i njohur për disa qytete të mrekullueshme