Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, paralajmëroi sot se rezultati i referendumit në Maqedoni duhet të jetë “një alarm dhe paralajmërim i fundit” për Brukselin dhe për të gjithë ata që vendosin në BE.

Siç tha ai, BE duhet “të lëvizë shumë më seriozisht drejt zgjerimit në Ballkanin Perëndimor dhe të tërheqë më shumë lëvizje strategjike vendimtare”.

Në prezantimin e tij para Parlamentit Evropian, Gjukanoviq vlerësoi se stabiliteti i kontinentit evropian forcon strategjinë e integrimit dhe nuk pezullon procesin e integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE, transmeton KP.

Ai shtoi se “mbetet për t’u besuar” se dështimi i referendumit në Maqedoni “nuk do të ndikojë negativisht në dialogun mes Serbisë dhe Kosovës, kështu që duhen përpjekje shtesë, për aq sa ekziston një entuziazëm për këtë në Prishtinë dhe Beograd”.

Gjukanoviq shprehu shpresën se të gjithë ata që janë të përfshirë në këtë proces duhet të marrin parasysh “stabilitetin tradicional” në Ballkanin Perëndimor dhe të përpiqen të kapërcejnë “hendekun historik të ngarkuar midis Beogradit dhe Prishtinës”.

Artikulli paraprakQeveria e pranoi informacionin për reforma në sistemin e sigurisë-inteligjencës
Artikulli tjetërLSDM: Për VMRO-DPMNE-në mbi 600 mijë qytetarë të cilët votuan në referendum janë jorelevante