Gjykata Federale Administrative ka mbështetur një vendim të doganave zvicerane për të taksuar marihuanën ligjore të lënë në të njëjtën masë si duhani, përcjell albinfo.ch.

Në vendimin e saj të botuar të mërkurën, gjykata e St.Gallen tha se marihuana “e rreme” – d.m.th. kanabis që përmban më pak se 1% tetrahidrokanabinol (THC) – u shit kryesisht për t’u tymosur dhe për këtë arsye duhet të tatohet në mënyrë të ngjashme me duhanin.

Vendimi i marrë nga Administrata Federale Doganore në shkurt të vitit 2017, e cila përcaktoi që këto produkte të kanabisit të përfshihen së bashku me taksën për duhanin 38 franga (37,70 dollarë) për kilogram, si dhe 25% të të ardhurave me pakicë, përcjell albinfo.ch.

Vendimi ndikon vetëm në lulet e marihuanës.
Nga ky taksim i barazisë ligjore mund të përfitojë arka federale në shumën prej 30 milionë frangash në vit.

Artikulli paraprakNë 20 vjetorin e bombardimeve të NATO-s, Serbia përgatit paradë gjigante ushtarake
Artikulli tjetërLiverpool mposhtë Bayern Munichun