“Green Book”, është shpallur filmi më i mirë biografik i zhanrit komedi-dramë.

“Green Book”. me regji të Peter Farrelly mbrëmë në ceremoninë e ndarjes së çmimve në “Ocars” është shpallur si filmi më i mirë i zhanrit komedi-dramë.

Ngjarja e këtij filmi i përket vitit 1962 ndërsa është i frymëzuar në ngjarje të vërteta të pianistëve klasikë dhë të muzikës xhaz.Premiera e “Green Book”, ishte në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto më 11 shtator 2018, ku e fitoi edhe çmimin “People’s Choice Award’.

Alfonso Cuarón, me filmin Roma, fitoi çmimin e “regjisorit më të mirë”; aktori më i mirë u shpall Rami Malek, “Bohemian Rhapsody”; aktorja më e mirë rezultoi Olivia Colman, me rolin e saj në filmin “The Favourite”; aktori më i mirë në rolin mbështetës ishte sërish nga “Green Book”, Mahershala Ali; aktorja më e mirë mbështetëse Regina King, “If Beale Street Could Talk”; ndërsa “Roma” u shpall “filmi më i mirë në gjuhë të huaj”.

Gjatë ceremonisë, aktori Bradley Cooper dhe këngëtarja Lady Gaga dhanë një performancë të mahnitshme me këngën e tyre “Shallow”, nga filmi “A Star Is Born”, këngë që fitoi çmimin “Kënga më e mirë origjinale”.