Burgjet në Siri ku mbahen ish luftëtarët e ISIS-it kanë shtuar nivelin e sigurisë, pas vrasjes së kryeterroristit Abu Bakr al-Bagdadi.

Rojat kurde që mbajnë nën vëzhgim burgjet po përgatiten për trazira të mundshme ose sulme ndaj burgut ku mbahen me mijëra ndjekës të grupit terrorist.
Pak kohë më parë, al-Bagdadi u kishte kërkuar ndjekësve të ISIS-it të sulmonin burgjet e të lironin shokët e tyre nga burgu.

Vdkeja e tij nuk është njoftuar ende brenda burgjeve, por disa prej tyre kanë telefona dhe gjasat janë që ta kenë marrë lajmin.

Artikulli paraprakMajlinda e katërta në renditjen botërore të xhudos
Artikulli tjetërKumanovë, shpaloset pllaka përkujtimore e veprimtarit Bajrush Xhemaili