Kryeministri, Ramush Haradinaj, thotë se vota e Parlamentit të Maqedonisë në mbështje të fillimit të procedurave kushtetuese për ndryshimin e emrit, është lajm i mirë edhe për Kosovën e rajonin.

“Vizioni, guximi dhe pjekuria politike e lidershipit dhe popullit të Maqedonisë ishin vendimtare për t’u ngritur mbi të kaluarën jo të lehtë historike, dhe për t’i dhënë fund njërës prej mospajtimeve më të vështira në rajon,” ka shkruar Haradinaj në Facebook.

Sipas tij, orientimi euro-atlantik i shteteve të Ballkanit Perëndimor është jetik në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në rajon.

Artikulli paraprakReal Madrid – Levante, formacionet e mundshme
Artikulli tjetërAleksovski: Është koha për të dëshmuar se jemi ekip i fortë