Njerëzit në mbarë botën do të kenë mundësinë të shijojnë një shfaqje mahnitëse astronomike të Hënës së plotë në fundjavë, e njohur ndryshe edhe si “Hëna e dëborës”.

Super Hëna, dukshmërinë maksimale të saj do ta ketë në orët e para të mëngjesit të së dielës, 9 shkurt.

“Hëna do të jetë e plotë për rreth tre ditë, nga e premtja në mbrëmje deri të hënën në mëngjes, dhe do të jetë një fundjavë e hënës së plotë”, tha Gordon Johnston i NASA-s.

Këto fenomene të pazakonta janë gjithashtu interesante edhe në aspektin astrologjik.

Astrologët besojnë se “Hëna e dëborës” mund të na ndriçojë rrugën dhe t’i bëjë vendimet tona më të lehta, duke na çliruar nga disa iluzione, qoftë në dashuri apo biznes.

Ndikimi i kësaj periudhe do të ndjehet më së shumti nga personat e lindur në shenjën e Virgjëreshës, Peshqit, Shigjetari dhe Binjakët, si dhe te ata që kanë dhënë shenjën ose hënën në këto shenja.

Artikulli paraprakNdahet një automobil nga Telekomi për një abonues nga Tetova
Artikulli tjetërU riatdhesua nga Wuhan, italiani rezulton me koronavirus