Hiri i fizikanit britanik, Stephen Hawking është varrosur afër shkencëtarëve më të famshëm britanikë, në një ceremoni me rreth 1,000 persona në Londër.

Mbetjet e Hawking, që ka vdekur në muajin mars në moshën 76 vjeçare nga një formë të rrallë e sëmundjes së qelizave nervore, janë vendosur afër varrit të Charles Darwin dhe atij të Isaac Newton.

Fizikani ka kaluar jetën e tij në karrocë duke studiuar origjinën e universit derisa për të folur ka përdorur sintetizues të zërit.
Një ceremoni private e funeralit të tij është mbajtur në Kembrixh në muajin mars.

Artikulli paraprakKy ishte ministri i vetëm që u pa në xhami në faljen e Bajramit
Artikulli tjetërSpektakël në Soçi: Cristiano 3 – Spanja 3