Antonio Conte është i prirur të nënshkruajë me Marcos Alonso nga Chelsea por Interi mund të përpiqet të financojë çdo marrëveshje tjetër të mundshme, ndërsa Olivier Giroud dhe Pedro gjithashtu mund të lëvizin në janar.Alonso është i pakënaqur në Stamford Bridge me menaxherin Frank Lampard që e zëvendësoi në pjesën e parë të barazimit 4–4 në shtëpi kundër Ajax më 5 nëntor.

Çështja për Inter ka të bëjë me pagat e tij prej 100 mijë funte në javë, me Alonso që ka një kontratë deri në vitin 2023, me Nerazzurri që e kanë të detyruar të shpenzojnë përtej mjeteve të tyre të transferimi, përcjell lajmi.net.

Për më tepër, Interi do të duhet të largojë njërin nga mbrojtësit e tyre të majtë aktual, Cristiano Biraghi ose Kwadwo Asamoah, për të qenë në gjendje të sjellin 28-vjeçarin.

Barcelona është një tjetër klub që ka një interes afatgjatë për Alonson, por nuk ka gjasa të bëjë një lëvizje në janar për të.