Moti në Maqedoni do të jetë me diell dhe i nxehtë me vranësira të vogla. Temperatura në mëngjes do të lëviz nga 6 deri 14 gradë celsius, ndërsa temperatura ditore nga 25 deri 34 gradë celsius.

Në Shkup dhe rrethinë, moti do të jetë me diell me temperatura maksimale prej 31 gradë celisus.

Deri të hënën vazhdon periudha e motit stabil, i thatë dhe i nxehtë për këtë periudhë të vitit, ndërsa pas të hënës do të ketë vranësira më të mëdha me reshje të shiut, erë të përforcuar dhe ulje të temperaturave ditore në pjesën më të madhe të vendit për më shumë se 10 gradë celsius.