Lista Serbe ka të drejtë të jetë pjesë e institucioneve të reja të Kosovës, ka thënë nënkryetari i saj, Dalibor Jevtiq.

Përfaqësuesit e Listës Serbe nuk insistojnë të hyjnë në Qeverinë e Kosovës por thonë se ligjet janë të qarta dhe kjo nuk është e mundur të ndodh pa ta, ka thënë nënkryetari i Listës Serbe, Dalibor Jevtiq.

Ai ka thënë se në lidhje me këtë çështje do të bisedojnë sot me drejtorin e të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq.

“Ligjet janë të qarta, edhe Lista Serbe është fituese e zgjedhjeve brenda komunave serbe dhe si e tillë ka të drejtë të jetë pjesë e institucioneve”, deklaroi Jevtiq për “RTS”, transmeton lajmi.net.

Jevtiq ka thënë se Lista Serbe nuk insiston të bëhet pjesë e Qeverisë por shikon se cili është interesi i popullit të saj.

“Ne në lidhje me këtë temë dhe të tjerat do të kemi mundësi të bisedojmë me drejtorin e zyrës për Kosovë, do të diskutojmë për atë që është e rëndësishme në mënyrë që së bashku të vendosim për hapat tanë të mëtutjeshëm”, shtoi ai.

Artikulli paraprakDuket si garazh i thjeshtë, por brenda është një ambient i ngrohtë për jetesë
Artikulli tjetërLeonora Jakupi reagon pasi e pyesin a ke operacione plastike