Shoferi që akuzohet për vdekjen e 39 personave të gjetur në një kamion në Essex do dalë para gjykatës.

Maurice Robinson nga Craigavon, Irlanda Veriore do paraqitet përmes një video në Gjykatën e Magjistraturës në Chelmsford.

Trupat u gjetën në një kamion në orët e para të së mërkurës, në një pronë industriale në Grays.

Testet e ADN-së po kryhen në Vietnam për të ndihmuar në identifikimin e të vdekurve.

Ndaj 25-vjeçarit rëndojnë 39 akuza për vrasje, komplot për trafikimin e njerëzve, komplot për të ndihmuar imigracionin e paligjshëm dhe pastrimin e parave.

Tre persona të tjerë të arrestuar në lidhje me vdekjet janë liruar me kusht, tha Policia e Essex të dielën.

Detektivët po punojnë për identifikimin e viktimave.

Policia tha fillimisht se viktimat ishin me shtetësi kineze, por një numër familjesh vietnameze frikësohen se të dashurit e tyre janë mes të vdekurve.

Disa prej viktimave raportohet se kanë paguar mijëra paund për të garantuar kalimin e tyre të sigurt në Mbretërinë e Bashkuar.

Gjithashtu po hetohen fakti se kamioni mund të ishte pjesë e një kolonë prej tre mjetesh që transportonin rreth 100 persona.

Artikulli paraprakDiellza Kolgeci sot ka një arsye më shumë për të festuar
Artikulli tjetërAfrim Gashi e takoi Albin Kurtin