Më 5 nëntor në SHBA mbahen zgjedhjet lokale. Mes kandidateve për këshillat bashkiakë, dhe legjistativ rajonal ka edhe shqiptarë. Jetlir Kulla, i cili ka shkuar fëmije në SHBA, kandidon për mandatin e tretë në këshillin bashkiak në qytetin Waterbury, ndërsa Visar Tasimi, i lindur në Amerikë për qytetin Naugatuck në shtetin e Connecticut.

Ndërsa Visar Tasimi kandidon për këshillin bashkiak në Naugatuck, qyteti fqinj me Waterbury, i cili ka 30.000 banorë. Ai thotë se ka vënë kandidaturën pasi mendon se duhet të ketë një pjesëmarrje të rinisë në qeverinë lokale. Tasimi është edhe anëtar i Këshillit Koordinues të Diasporës pranë ministrisë së Diasporës. Të integruar në SHBA dhe përveç profesioneve që ushtrojnë, dy të rinjtë janë angazhuar edhe në politikë. Waterbury, qyteti i pestë më i madh në Connecticut, është qendra e shqiptarëve atje ku jetojnë mbi 10.000 vetë në qytetin me popullsi 110.000 banorë, përcjellë INA.

Por çfarë do të thotë kjo për komunitetin shqiptare në SHBA?

“Së pari dua të them që për mua ishte një krenari e madhe të zgjidhesha në këshillin bashkiak si shqiptari i parë në shtetin e Connecticut, gjithashtu jam dhe tepër krenar që Visari ka hedhur kandidaturën. Në qytetin e Watebury mendohet se ka mbi 10000 shqiptarë, kështu që mendoj se është shumë e rëndësishme për të qenë një zë për gjithë shqiptarët e zonës’, thotë Jetlir Kulla. Derisa Visar Tasimi konsideron se për komunitetin shqiptar është e domosdoshme të ketë përfaqësim në organet qeveritare.

Bute Biberaj kandidon për postin e prokurores në SHBA

Gazeta prestigjioze amerikane “The Washington Post” ia ka kushtuar një artikull të veçantë shqiptares së suksesshme në SHBA, Buta Biberaj, e cila është kandidate për postin e prokurores në qarkun Loudon, Virginia, SHBA. Edhe Vedat Gashi nga Kosova është duke garuar për zgjedhjet lokale në Amerikë. Gashi është një avokat nga Kosova me banim në në Yorktown të New Yorkut. Gashi i ka premtuar qytetarëve se ai do të zgjohet që të rregullojë jetesën e familjeve që jetojnë në Yorktown. Tutje ai ka thënë se vendi ku jeton ai meriton më shumë dhe kështu ka kërkuar votën e qytetarëve me datë 5 nëntor.

Jetlir Kulla:

Jetlir Kulla, 32 vjeçari shqiptar në qytetin e Waterbury – Connecticut, i lindur në Elbasan dhe emigruar në SHBA, më 1998, është demokrat për Bordin e Aldermenit – Anëtar të Këshillit Bashkiak, të Qarku 4-të, të qytetit Uareberi – Waterbury CT. Kulla, ka qenë një punonjës administrativ, i cili ka punuar Majorin e qytetit Neil O’Leary, për të bër çdo të mirë në këtë qytet, dhe më 5 Nëntor të martën është në garë për një vend për anëtar i këshillit bashkiak të qytetit Waterbury , nga partia demokrate, përsëri.

Ai është një profesionist shumë i motivuar dhe me fokus në cilësinë e konsumatorit me pakicë që ka ndërtuar një karrierë në një angazhim ditor për përsosmëri dhe rritje. Më shumë se pesë vjet të përsosmërisë në përputhje të performancës në pozita të dukshme, gjithnjë e më të përgjegjshme në industrinë e energjisë me pakicë.

Kulla ka tri vjet eksperiencë shtesë si një konsulent IT dhe në ndërtimin e faqeve të internetit. Aftësi të forta dhe të larmishme të biznesit të zhvilluara më herët në karrierë. Dëshira e fortë për të ndërtuar një karrierë në industrinë e energjisë me pakicë me një kompani udhëheqëse të industrisë, dhe tash edhe një sfidues në politikë.

I përket një familje tradicionale patriotike shqiptare, atdhetare dhe demokrate nga Korca.

“Jam krenar që jam pjesë e një grupi këshilltarësh që bashkë me kryetarin e bashkisë kemi bërë shumë zhvillime në qytetin tonë. Mbi 3000 mijë punë të reja janë krijuar, 10-projekte të ndryshme janë mbaruar për modernizimin dhe konstruktimin e shkollave lokale. Dhe gjithashtu mbi 13 milion dollar janë investuar në shtatë vitet e fundit për parqet rreth e qark. Por, ka edhe më shumë punë për të bërë, kështu që dua të kandidoj që të ecim akoma më përpara”, tha Jetlir Kulla.

Visar Tasimi

Gazeta e njohur e biznesit në shtetin federal Connecticut “Hartford Business” në edicionin e saj të 23 – të, të saj ka zgjedhur 40 biznesmenët më të suksesshëm të që kanë moshën nën 40-vjeçare e në mesin e të cilëve është edhe një ri shqiptar, me banim në Waterbury Connecticut , prej kur familja e tij emigroi nga Prespa në Amerikë. Bëhet fjalë për veprimtarin e njohur të komunitetit shqiptar në këtë zonë, dhe biznesmenin e suksesshëm në Konektiket – Conneccticut – SHBA, Visar Tasimi, që është një ndër biznesmenët më të mirët për ata nën moshën 40 vjeç në Amerikë.

Visari, është Anëtari i Këshillit Koordinativ të komunitetit shqiptar dhe anëtar i Këshillitt Shqiptar Amerikan, i nderuar në Samitin e dytë të Diasporës në Tiranë mes atyre që morën titullin “Ambasdor i Kombit” dhe tani në fushën e biznesit është zgjedhur mes dhjetëra profesionistëve të rinj në fushën e teknologjisë, sigurimeve, drejtësisë etj.

Ndërsa Visar Tasimi kandidon për këshillin bashkiak në Naugatuck, qyteti fqinj me Waterbury, i cili ka 30.000 banorë. Ai thotë se ka vënë kandidaturën pasi mendon se duhet të ketë një pjesëmarrje të rinisë në qeverinë lokale.

Bute Biberaj

Gazeta prestigjioze amerikane “The Washington Post” ia ka kushtuar një artikull të veçantë shqiptares së suksesshme në SHBA, Buta Biberaj, e cila është kandidate për postin e prokurores në qarkun Loudon, Virginia, SHBA.

Sipas gazetës amerikane thuhet se shqiptarja ka më shumë se 25 vjet përvojë në fushën juridike, Biberaj ka punuar si avokate dhe për 11 vjet radhazi ishte angazhuar edhe si zëvendësgjykatëse në këtë qark. “Zonja Biberaj është një prokurore e aftë duke u shërbyer qytetarëve dhe këta të fundit do të përfitonin nga një qasje e re që pasqyron shqetësimet në lidhje me tejkalimin e krimit, tejkalimin dhe pabarazitë racore. Zonja Biberaj, e cila ka praktikuar ligjin në Loudoun për më shumë se 25 vjet dhe ka shërbyer si gjyqtare zëvendësuese në gjykatën e qarkut, prandaj e njeh mirë qarkun,” shkruan The Washington Post.

“Agjenda e saj e fuqishme përfshin përfundimin e lirimit me para, sigurimin e më shumë mbështetje për viktimat dhe adresimin e tubacionit shkollë në burg përmes partneriteteve me shkollat, zyrtarët e komunitetit dhe drejtuesit e biznesit”.

Vlen të theksohet se gjatë vitit 2014-2015, ajo u zgjodh presidente e Shoqatës së Avokatëve të qarkut Loudoun “LCBA”, ku së bashku me një grup avokatësh vendas dhe nxënës të shkollës “Douglas” përpiloi programin “Ligji rrugës” (Street Law) që synonte këshillimin e nxënësve për të drejtat e tyre për sa i përket punësimit, si dhe për t’i njohur ata me ligjin penal dhe civil të Amerikës. Zgjedhjet për këtë post do të zhvillohen javën e ardhshme, më 5 nëntor. Ajo eshte e bija e nacionalistit Hysen Kadri Biberaj, nga Shoshaj i Tropojës, i cili vdiq 8 vjet me pare duke lene pas 8 femije ( Elez, Hasan, Zoja, Bob, Sabria, Buta, Sal, dhe Zade). Pra Bute Biberaj vjen nga një familje e njohur me tradita patriotike, bujarie dhe e beses, e motra e gazetarit të shquar Dr. Elez Biberaj, te lindur në Plavë.

Vedat Gashi

Vedat Gashi i ka hyrë kandidaturës për legjislaturën e Westchesterit në New York për zgjedhjet e 5 nëntorit. Gashi, me profesion është një avokat i specializuar në pasuri të paluajtshme. Gashi, shpreson të ndryshojë hartën elektorale në këtë zone – duke e kthyer në blu, zgjedhjet e kaluara mbasi kandidatura e tij këtë vit simbas sondazhve deri tani i ka hapur shumë punë republikanëve në Westchester County. Vedat Gashi, ka lindur në Kosovë (ish Jugosllavi) në prill 1978. Në moshën 4 vjeç, ai dhe familja e tij emigruan në Shtetet e Bashkuara. Ai u zhvendos për herë të parë në Bronks dhe më vonë në Yorktown. Gashi është një nga pesë fëmijët, katër prej të cilëve ende qëndrojnë në Yorktown. Pas diplomimit nga Lakeland High School, Gashi fitoi një diplomë bachelor nga Kolegji Connecticut dhe një diplomë juridike nga Seton Hall University. Ndërsa në kolegj, ai u internua për Gjykatën e Lartë të Drejtësisë Sonia Sotomayor, pastaj në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor të Dytë dhe për Kongresmenin Lee Hamilton në Komitetin e Marrëdhënieve Ndërkombëtare të Kongresit. Pas Nju Jorkut, Gashi u kthye përkohësisht kur Kosova u çlirua nga okupimi serbo – sllav, në vendin e tij të lindjes për t’u bashkuar me përpjekjet e Shteteve të Bashkuara / Bashkimit Evropian për të ndihmuar në krijimin e shtetit të sapoformuar të Kosovës. Ketu, ai hartoi disa nga dokumentet ligjore themelore të Kosovës dhe themeloi Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal të Kosovës. Ai u emërua më vonë nga Kombet e Bashkuara për të shërbyer si këshilltari kryesor ligjor i kryeministrit të Kosovës. Pak pasi Kosova shpalli pavarësinë, ai u kthye në Shtetet e Bashkuara. Ai jeton në Yorktown me gruan e tij, Vjosa, dhe fëmijët e tyre, Leka, 6 dhe Hana, 4, të cilët ndjekin shkollat publike Yorktown. Gashi është gjithashtu anëtar i Klubit Rotary Yorktown. Shqiptari i Kosoves, Vedat Gashi i ka hyrë kandidaturës për legjislaturën e Westchesterit në New York për zgjedhjet e 5 nëntorit.Beqir Sina (INA)

Artikulli paraprakRinia e ASH-së sot mban Konferencën e parë, zgjedhja e strukturave të reja
Artikulli tjetërMbi 5.4 milionë turistë deri në shtator në Shqipëri, as edhe 1 milionë në Maqedoninë e Veriut