Përballja e Manchester United në Ligën Premier me Tottenhamin ka qenë subjekt i më shumë polemikave VAR pasi goli i Edinson Cavanit nuk u lejua.

Me rreth 10 minuta të mbetura nga pjesa e parë në përplasjen e Djajve të Kuq me Spurs, ende nuk kishte rezultat.

Sidoqoftë, United, mendoi se ata kishin hapur llogarinë e tyre kur Paul Pogba dhuroi një pasim shkëlqyeshëm për Cavanin. Uruguaiani u shmang nga mbrojtja kundërshtrae dhe qëlloi në rrjetë.

Sidoqoftë, një shikim VAR u kërkua pasi Scott McTominay kishte goditur Son Heung-Min në fytyrë me krahun e tij në lëvizje.

Megjithëse kontakti ishte i lehtë, ai u gjykua të ishte faull.

Disa çaste më vonë, Son kaloi Tottenhamin në epërsi.

Cili ishte reagimi?

Ekspertët e Sky Sports Roy Keane dhe Micah Richards mbetën të dy të befasuar nga vendimi.

“Është e turpshme. Ky nuk është më futboll”, kritikoi Richards. “Kjo po e prish lojën. Unë nuk e njoh më lojën tonë”.

It’s extraordinary how ludicrous VAR has become. Not only with their many errors but that it sucks the life out of the game. The joy of celebrating, which is what makes football so special, has been completely diluted.

“Është një vendim absolutisht qesharak. Kjo nuk është kurrë faull”.

Ndërkohë, Keane tha: “Jam i habitur. Nëse kjo ishte një faull [në aksionin e ‘golit të United], të gjithë duhet të shkojmë në shtëpi”.

“Për një lojtar të rrotullohet ashtu është turpshme. Kjo nuk mund të jetë faull”.

Jamie Redknapp u mahnit në mënyrë të ngjashme nga vendimi i VAR.

“Çfarë duhet të bësh, vrapo me krahët poshtë pranë? Djali përpiqet ta kalojë dhe ai e vë krahun jashtë. Kjo është ajo që ju bëni në futboll. Ju gjithmonë jeni duke u përpjekur të përdorni krahët tuaj si mjet lëvizës”, ka thënë ai. “Asnjëherë nuk është faull. Është qesharake”.

Pse u anulua goli?

Një deklaratë nga PGMOL e cila u transmetua nga Sky Sports, potencon: “Kjo nuk ishte pjesë e lëvizjes natyrore të drejtimit të McTominay dhe ishte e pakujdesshme”.

Megjithatë, Manchester United e përmbysi rezultatin, për të fituar 3-1 ndaj Spurs në kuadër të javës së 31-të në Ligën Premier.