Ish-mesfushori i Liverpoolit, Charlie Adams kishte kritikuar trajnerin Jurgen Kopp për transferimin e Xherdan Shaqirit gjatë afatit kalimtar të verës.
Blerja 13.5 milionë funte nuk ua mbushte syrin shumë analistëve në Angli por koha e tha të kundërtën. Futbollisti i lindur në Gjilan ka zënë vend në formacionin e parë.

Adams tashmë i ka ndryshuar fjalët për Shaqirin duke thënë se kishte gabuar me atë që kishte thënë.

“Dëgjo: ai shkoi në Liverpool dhe ai bëri një lojë të pabesueshme, aq të ndershme,” tha Adam.

“Thashë atë që kam thënë, por ai është një lojtar i mrekullueshëm, nuk ka dyshim për këtë”.
“Ishte vetëm një shqetësim, a do të hyjë në ekipin e Liverpoolit? Liverpooli si do të gjejë hapësirë në ekipin e tyre për të?”

“Por ai është futur dhe nuk është kthyer prapa.”
Megjithatë, ai përsëriti besimin e tij se Shaqiri nuk është lojtari ideal kur është fjala për të luftuar kundër rënies.
“Unë nuk mendoj se ai ishte,” vazhdoi Adam, “por ai ka një talent të mrekullueshëm dhe loja e tij ndoshta përshtatet duke luajtur për një klub më të madh me lojtarë më të mirë”.
“Ndërgjegjja e tij për të zgjedhur një pasim dhe për të parë gjëra që lojtarët e tjerë nuk e bëjnë – dhe ne ndoshta nuk kemi lojtarë të mjaftueshëm në nivelin e tij”.

Adami gjithashtu pranoi se Stok Cityt ndoshta i mungonin lojtarët me cilësi të mjaftueshme për të sjellë më të mirën nga Shaqiri sezonin e kaluar.

“Ne ndoshta nuk e kishim kurrë cilësinë përreth tij për të marrë atë topin sa duhet – dhe ndoshta ishte problemi,” pranoi ai.

“Ndoshta nuk ishim mjaft të mirë për të fituar topin; ndoshta nuk kemi pasur mjaft lojtarë në ekip duke bërë anën e kundërt të lojës për ta bërë atë topin që të na fitojë ndeshjen”, ka përfunduar Charlie Adam.

Xherdan Shaqiri i ka heshtur kritikët më një paraqitje fantastike që po bënë me fanellën e Liverpoolt.