Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, dhe kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, kanë bërë homazhe në kompleksin memorial “Adem Jashari” në Prekaz.

Ata ishin të shoqëruar nga ushtarët e FSK-së dhe komandanti Rrahman Rama.

Kurti pati edhe kabinetin e tij qeveritar, bashkë me ata ishte edhe Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari.
Pas kësaj, ata do të vizitojnë shtëpitë e Jasharajve, ku do të priten nga Rifat Jashari.