Moti sot do të jetë i ndryshueshëm me vranësira dhe jostabil me shi dhe bubullima. Lolakisht proceset do të jenë më intensive, në formë të motit të keq me reshje të mëdha prej mbi 20 litra në metër katror, bubullima, erë të përforcuar dhe paraqitje të breshrit.

Temperaturat minimale në interval prej 8 deri në 15 gradë, ndërsa ato maksimale prej 19 deri në 26 gradë.
Në Shkup mot me vranësira dhe jostabil me shi dhe bubullima. Temperatura prej 13 deri në 23 gradë.

Nën ndikimin e aktivitetit të ciklonit nga Mesdheu në ditët në vijim do të kemi mot të ndryshueshëm dhe jostabil me shi dhe bubullima. Lokalisht proceset do të jenë më intensive, në formë të motit të keq me reshje më të mëdha, bubullima, erë të përforcuar dhe paraqitje të breshrit, veçanërisht nesër. Nga e premtja pritet mot më stabil dhe më i ngrohtë.