Lëkundje sizmike janë ndjerë mbrëmjen e së premtes në vendin tonë. Sipas Qendrës Sizmiologjike Europiane-Mesdhetare, tërmeti me Magnitudë 3.0 ka patur intensitet të dobët dhe epiqendra e tij  ka qenë rreth 4 kilometra në jug të Librazhdit, në një thellësi prej 25 kilometër.

Pas tërmetit të 26 Nëntorit, në të gjithë vendin vijojnë të ndjehen lëkundje të lehta sizmike.