18:14 | 14 Prill 2021

Ish sulmuesi i Interit dhe Italisë, Alessandro Altobelli është i befasuar nga Romelu Lukaku dhe thotë se ai është në të njëjtin nivel me Robert Lewandowski, Erling Haaland dhe Kylian Mbappé.

Lukaku u bashkua me Interin nga Manchester United në një marrëveshje prej 80 milion € në 2019 dhe deri tani ai ka 61 gola në 88 ndeshje me Nerazzurri, transmeton lajmi.net.

“Në fillim të sezonit, mendova se ai ishte një lojtar mesatar, por gabova,” tha Altobelli për La Gazzetta dello Sport.

“Italia është universiteti i futbollit. Nëse doni të bëni një hap tjetër, duhet të luani në Serie A, ”vazhdoi ai.

“Lukaku nuk është vetëm i aftë të shënojë, por ai është gjithashtu një udhëheqës i shkëlqyeshëm që ndihmon ekipin në çdo repart. Për mua, ai është në të njëjtin nivel me Lewandowski, Haaland dhe Mbappé”, është shprehur ish-sulmuesi i Italisë, Altobelli.

Altobelli shënoi 209 gola në 466 ndeshje me Interin. Ai fitoi një titull në Serie A me Nerazzurrët dhe Kupën e Botës 1982 me Italinë, por a është Lukaku aq i fortë sa Altobelli?

“Pyetje e bukur, por ne po flasim për epoka të ndryshme. Unë isha ndër sulmuesit më të mirë të brezit tim, dhe tani e njëjta gjë është e vërtetë për Romelu, ”përfundoi ish sulmuesi./Lajmi.net/