Një mashtrues turk kishte shitur të paktën 80 vetëve të njëjtën makinë.

Mediat turke shkruajnë se Emre K. është prezantuar si shitës i veturave që kishte blerë në parkun shtetëror të veturave.
Ai tha se kishte blerë makina në ankand nën çmimin, për rreth 4,200 euro, dhe çmimet e ulëta tërhoqën blerësit. Pas disa furnizimeve nën çmimin, Emre mori shumë rezerva të reja, pas së cilës nuk kishte dërgesa të reja, dhe ai la shtëpinë e tij dhe iku me 8.5 milionë euro, transmeton kp.

Edhe pse rrethanat janë të paqarta, një viktimë pretendon se pas shikimit të fotografisë së makinës, ai i kishte paguar Emre 170,000 euro për 23 njësi.

Mashtruesi ndërkohë ia kishte vonuar dërgesat për dhjetë muaj dhe kishte prezantuar veturën e njëjtë edhe shumë njerëzve të tjerë, duke kërkuar prej tyre të paguajnë një shumë paraprake. Policia përfundimisht e arrestoi Emre dhe tash pritet të gjykohet për mashtrim. Spekulohet se numri i viktimave të tij është shumë më i lartë, pasi shumë njerëz nuk kanë raportuar mashtrimin.

Artikulli paraprakBesir Demiri nga Shkupi: Kam zgjedhur Shqipërinë, sepse jam shqiptar!
Artikulli tjetërKina ndërton ujëvaren mahnitëse që rredh nga objekti i lartë