Presidentit i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta gjatë takimit me Ministrin e Jashtëm të Hungarisë Peter Szijjártó u ka bërë sërish thirrje palëve politike për të reflektuar dhe për të zgjidhur sa më parë krizën politike me anë të dialogut.

Kreu i Shtetit paralajmëron shumicën dhe ndërkombëtarët se do të mbajë përgjegjësi për nxjerrjen e Shqipërisë nga perspektiva evropiane.

Meta: “Çdo veprim drejt rrugës së paligjshmërisë dhe të konfliktit, e nxjerr Shqipërinë nga perspektiva e saj evropiane. Aktorët e brendshëm ose të jashtëm që i kontribuojnë këtij skenari, do të mbajnë përgjegjësi përpara popullit shqiptar.”

Më herët ministri hungarez gjatë takimit me homologun Gent Cakaj shprehu mbështetjen maksimale të Hungarisë për procesin e integrimit të Shqipërisë. Ndërsa nga ana e tij Ministri shqiptar kërkoi më shumë vullnet dhe veprime politike të brendshme që ndihmojnë për hapjen e negociatave dhe jo ta pengojnë atë. Situate politike dhe integrimi i vendit ka qenë në fokus të diskutimit mes Ministrit Szijjart dhe liderit të opozitës Lulzim Bashan në selinë blu.

Free Download WordPress ThemesFree Download WordPress ThemesDownload Best WordPress Themes Free DownloadFree Download WordPress Themesudemy free downloaddownload samsung firmwareDownload WordPress Themes Freefree download udemy paid course