Dallimet kryesore midis partive në pushtet dhe VMRO-DPMNE-së opozitare sipas liderit të kësaj partie Hristijan Mickoski kanë qenë rreth çështjes së referendumit. Qëndrimi i VMRO-DPMNE-së, sias tij, është se çështja e referendumit duhet të jetë unike, ashtu si parashikon ligji.

“Nuk mundemi, shtoi si, të pajtohemi me çështje me shumë kuptime. Çështja duhet të bëjë vetëm në marrëveshjen”, deklaroi Mockoski pas takimit.

Vlerësoi se kryeministri dhe lider i LSDM-së Zoran Zaev në deklaratën e tij ka thënë shumë kualifikime personale për të.

Artikulli paraprakZaev: Mickoski nuk e dëshiron Maqedoninë në BE dhe në NATO
Artikulli tjetërRot: Marrëveshja me Greqinë shkroi histori evropjane