Sot në mesditë pritet të fillon seanca për ndryshimet kushtetuese pasi që dje e njejta u anulua nga shkaku se ende nuk janë siguruar 2/3 e votave.

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski nuk pret deputet tjerë të partisë së tij të votojnë “pro”. Andaj do ketë edhe tentim të fundit që shumica parlamentare të arrinë marrëveshje me Lëvizjen BESA.

VMRO-DPMNE mbetet në qëndrimet e mëparshme dhe nuk pret që deputet tjerë ti pranojnë ndryshimet kushtetuese për ndryshimin e emrit, kështu ka theksuar për Dojçe Wele lideri i partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski duke u përgjigjur në pyetjen se a ekziston mundësia që deputet të VMRO-DPMNE-së ti kompensojnë votat që janë vënë në pikpyetje me kushtet e Lëvizjes BESA.

Këshillë të tillë publike ditë më parë dha ish kryeministri Lupço Georgievski i cili sugjeroi VMRO-DPMNE-së që të ia jep dy deputet Kryeministrit Zaev për të votuar ndryshimet kushtetuese që mos të kushtëzohet nga Lideri i Besës, Bilall Kasami.