Milot Rashica është zgjedhur lojtar i vitit tek skuadra gjermane Werder Bremen.

Në faqën zyrtare të klubit bëhet e ditur se Rashica fiton konkurrencën me dy lojtarët e tjerë si: Jiri Pavlenka dhe Claudio Pizarro, duke u zgjedhur nga votat e tifozëve.

Kosovari shkëlqeu me paraqitjet e tij në edicionin 2018/2019 duke arritur të shënoi 12 gola.