Konkursin e bukurisë të organizuar për herë të parë në Turqi në vitin 1936 e fitoi një vajzë nga Çamëria, Haxhire Mirushoglu.

Bukuroshja ishte me perjardhje nga Filati i Çamërisë, e cila bashkë me familjen e saj jetonte në Izmir.
Babai i saj, Xhevat Mirushi njihej si patriot dhe atdhetar i rezistencës për shpërnguljen e çamëve nga trojet e tyre etnike, nga vitet 1920-1923, shkruan TCh.

Artikulli paraprakTmerrohet moderatorja në mes të emisionit
Artikulli tjetërMot me vranësira dhe më i ftohtë me reshje lokale të shiut