Mjeku gjerman Dr. Ëolfgang Ëodarg thotë se gripi pandenik korona nuk përbën ndonjë rrezik të jashtëzakonshëm për shëndetin publik, njofton agjencia e lajmeve INA.

Ai thotë se për cdo ditë në botë përhapen virusë të llojeve të ndryshme. Sipas ata ndryshojnë shpeshë dhe organizimi jonë nuk i njeh, por se nuk duhet shfaqur panik. Sidoqoft ai thekson se korona shkakton dëme në konsiderueshme në lirinë totë dhe të drejtat personale përmes masave kufizuese joserioze dhe të pajustifikuara që merren nga qeveritë.

Ai thotë se imazhet në media janë të frikshme frikshme dhe trafiku në qytetet e Kinës duket se rregullohet nga termometri klinik.”Vlerësimi epidemiologjik i bazuar në prova është duke u mbytur në rrjedhën kryesore të mashtruesve të frikës në laboratorë, media dhe ministri”, thekson Wodarg.

Artikulli paraprakMoti sot në Maqedoninë e Veriut
Artikulli tjetërQeveria vendos të mbyllet aeroporti Shkupit dhe të gjitha pikat kufitare