Moderna do të furnizojë COVAX me deri në 500 milionë doza të vaksinës së saj koronavirus duke filluar në fund të vitit, njoftoi prodhuesi i barnave amerikane të hënën. Gjithashtu edhe Suedia u zotua se do të dërgonte 1 milion doza përmes mekanizmit të ndarjes së vaksinave.

Sipas marrëveshjes, Moderna do të punojë me Gavi, Aleanca e Vaksinave, për të furnizuar 34 milion doza COVAX – një mekanizëm i krijuar me Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe Koalicionin për Inovacione të Gatishmërisë Epidemike (CEPI) për të siguruar vaksinat për vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme – në fund të vitit 2021

Vaksinat do të ofrohen në “nivelin e çmimit më të ulët” të Moderna, dhe Gavi do të jetë në gjendje të blejë një shtesë prej 466 milion doza në 2022.

“Ne e pranojmë që shumë vende kanë burime të kufizuara për të pasur akses në vaksinat COVID-19”, shkroi CEO i Moderna, Stéphane Bancel në një njoftim për shtyp.

“Ne mbështesim misionin e COVAX për të siguruar një akses të gjerë, të përballueshëm dhe të barabartë në vaksinat COVID-19 dhe ne mbetemi të përkushtuar duke bërë gjithçka që mundemi për t’i dhënë fund kësaj pandemie të vazhdueshme me vaksinën tonë mRNA COVID-19”.

OBSH renditi vaksinat e Moderna-s për koronavirusin për përdorim emergjent në fund të javës së kaluar, duke hapur rrugën për katër vaksina që do të përdoren në të gjithë globin përmes COVAX. OBSH tashmë ka shtuar BioNTech / Pfizer, dy prodhues të vaksinës Oxford / AstraZeneca dhe Johnson & Johnson në listën e saj të përdorimit emergjent.

Suedia zbuloi planet të hënën për të dërguar 1 milion doza Oxford / AstraZeneca përmes mekanizmit të ndarjes së vaksinave për të “ndihmuar pas adresimit dhe kritkave për vonesat e furnizimit të menjëhershëm”, sipas një njoftimi për shtyp të Gavi. Dozat janë paguar plotësisht tashmë dhe do të sigurojnë që grupe me rrezik të lartë si punonjësit e kujdesit shëndetësor të marrin vaskinën e tyre të dytë.

Deri më tani, Franca ka dërguar rreth 100,000 doza të Oxford / AstraZeneca nga 500,000 të premtuara në Mauritania përmes COVAX.

Artikulli paraprakKryeministrja e Zelandës së Re kritikon Kinën lidhur me të drejtat e njeriut
Artikulli tjetërEdhe një alumni nga ITShKSh, me mbështetje amerikane