Moti në Maqedoni do të jetë me diell me vranësira mesatare lokale. Do të fryjë erë e dobët mesatare veriperëndimore.

Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej nëntë deri në 19 gradë, ndërsa ajo e ditës prej 21 deri në 33 gradë Celsius.

Uv indeksi do të arrijë 7.

Në Shkup, moti i ngjashëm, me diell me vranësira të vogla mesatare. Do të fryjë erë e dobët mesatare veriperëndimore. Temperatura e mëngjesit do të ulet deri në 15 gradë, ndërsa ajo e ditës do të arrijë deri në 30 gradë Celsius.

Në dy ditët në vijim, moti do të jetë me diell dhe i ngrohtë me vranësira të vogla mesatare dhe me erë të dobët mesatare veriperëndimore. Në orët e pasdites në pjesët malore nuk përjashtohet mundësia për shi të shkurtër.

Të shtunën nga fundi i ditës dhe të dielën do të ketë rritje të vranësirave me shi lokal të rrëmbyeshëm dhe bubullima.