Moti sot gjatë orëve të paradites do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare. Gjatë orëve të pasdites vranësirat do të rriten, posaçërisht në pjesët perëndimore të vendit, ku do të ketë kushte për reshje të shiut.

Temperaturat gjatë mëngjesit do të lëvizin nga 13 deri 21 gradë celsius ndërsa temperatura më e lartë ditore do të jetë nga 30 deri 38 gradë celsius.

Në Shkupi moti do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla. Gjatë pasdites do të ketë kushte për reshje të vogla të shiut ndërsa temperatura maksimale do të arrijë deri 35 gradë celsius.

Prej ditës së nesërme deri të martën gjatë orëve të pasdites do të rriten kushtet për reshje të shiut të përcjellja me erë dhe stuhi.