Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe vranësira lokale. Do të fryjë erë mesatare nga drejtimi verior, e cila kohë pas kohe do të forcohet dhe do të shkaktojë ulje të temperaturave ditore.

Temperaturat minimale do të lëvizin prej 8 deri 17 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në interval prej 21 deri 33 gradë celcius. Indeksi UV do të arrijë në shkallën 6.

Prej të premten pasdite do të ketë reshje lokale të shiut, të cilat do të jenë të shoqëruara me erë dhe bubullima.