Moti sot në vendin tonë do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare, pasdite me paraqitje lokale të shiut të rrëmbyeshëm afatshkurtër. Temperatura minimale do të jetë në intervalin 9 deri në 18, ndërsa maksimalja do të arrijë nga 26 deri në 32 gradë. UV = 8.

Në Shkup do të mbajë mot i ngjashëm. Temperatura minimale do të ulet deri në 16, ndërsa maksimalja do të arrijë në 30 gradë.