Moti në Maqedoni paradite do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe jostabil, në disa vende me shi intensiv dhe bubullima, veçanërisht në pjesët perëndimore dhe jugore. Pasdite pritet stabilizim i motit.

Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej 15 deri në 22 gradë, ndërsa ajo e ditës prej 26 deri në 33 gradë.
Në Shkup do të mbajë mot i ngjashëm me temperaturë të mëngjesit deri në 19 gradë, ndërsa temperatura e ditës do të arrijë deri në 30 gradë Celsius.

Të shtunën pritet stabilizim i motit dhe rritje graduale e temperaturave ditore.