Moti paradite në Maqedoni do të jetë me diell me vranësira mesatare, pasdite jostabil me shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima, në disa vende në formë të motit të ligë. Do të fryjë erë mesatare verilindore.

Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej 12 deri 19 gradë Celsius ndërsa ajo e ditës do të lëviz prej 23 deri 34 gradë Celsius.

Në Shkup do të mbajë mot i ngjashëm me temperaturë të mëngjesit 18 gradë ndërsa ajo e ditës do të arrijë deri 31 gradë Celsius.