Pas shumë sukseseve me skuadra të njohura të Evropës, Jose Mourinho po mendon të nis një aventurë të veçantë.

Portugezi i cili gjatë karrierës së tij ka drejtuar Porton, Chelsean, Interin, Real Madridin dhe Manchester Unitedin, po mendon tani të marrë drejtimin e një kombëtare.

Dy herë fituesi i Ligës së Kampionëve, po kërkon një përvojë të re me kombëtaret e futbollit, duke luajtur në Kampionatin Evropian dhe në Kupën e Botës.

“Kurrë nuk mund të thoni asgjë, por unë më shumë e shoh veten në një ekip kombëtar se sa në një projekt me një klub”, ka deklaruar Jose Mourinho.

“Dua të jem pjesë e Kampionatin Evropian, e Kupës së Botës, është diçka që më mungon”.

I pyetur se cilën kombëtare do të dëshironte ta drejtonte, Mourinho është përgjigjur: “Dua ta bëjë këtë punë, por nuk është e domosdoshme të jetë Portugalia, por është një punë që unë do të doja ta provoja”.